Dla lepszego zrozumienia, czym Winokultura się dokładnie zajmuje przedstawiamy definicje pojęć związanych z turystyką winiarską.
W pierwszej kolejności oczywiście samo wino, czyli to, o co się rozchodzi:
„Wino- napój alkoholowy otrzymywany w wyniku fermentacji alkoholowej miazgi lub soku z winogron” [Johnson, Robinson, 2001].
Nie będzie zaskoczeniem, iż dokładniej definicja wina jest określona przez prawo europejskie:
„Wino- produkt otrzymywany wyłącznie w drodze częściowej lub całkowitej fermentacji alkoholu ze świeżych winogron (miażdżonych lub nie) lub z moszczu gronowego” (załącznik I, ust. 10 rozporządzenia nr 1493/1999).
Jednak urzędniczym umysłom było mało i przygotowali znacznie ważniejszą z „praktycznego punktu widzenia” producentów definicję tak zwanego "wina nadającego się do otrzymania wina stołowego"(załącznik I, ust. 12).
Wino takie, poza koniecznością spełnienia powyższych kryteriów, dodatkowo musi spełniać następujące wymagania:
- być uzyskane wyłącznie z odmian winorośli, które zostały zaklasyfikowane jako odmiany do wyrobu wina w co najmniej jednym państwie członkowskim Wspólnoty,
- posiadać naturalne stężenie alkoholu, nie mniejsze niż zostało to określone dla poszczególnych stref uprawy winorośli w UE (5% dla strefy A, 6% dla strefy B, 8-9% dla strefy C).
Polska należy do strefy A.- północnej.
[Rozporządzenie Rady (WE) NR 1493/1999z dnia 17 maja 1999 r w sprawie wspólnej organizacji rynku wina].
Pół żartem, pół serio, skomplikowane przepisy nie ułatwiają życia winiarzom.
Patrząc jednak na tę kwestię szerzej i globalnie, przy obecnej nadprodukcji wina i dużemu rozstrzałowi jego jakości ścisłe regulacje chronią zarówno konsumentów, jak i dobrych producentów.
Motywują do badań i poszukiwania nowoczesnych rozwiązań dla wzrostu konkurencyjności europejskiego winiarstwa i rozwoju całego sektora gospodarki na terenie UE.
Historia oceni…
Terroir - to francuskie słowo w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza glebę. W przypadku winiarstwa jest to pojęcie określające całość zależności pomiędzy wierzchnią warstwą gleby, podglebiem, skałą, na której leżą oraz ich właściwościami fizycznymi w odniesieniu do makroklimatu regionu. […] Obejmuje również wysokość n.p.m., nachylenie i ekspozycję stoku, sąsiedztwo lasów lub zbiorników wodnych [Johnson, Robinson, 2001].
Winnica (ang. vineyard) – obszar, na którym uprawiana jest winorośl z wydzielonym miejscem produkcji i przechowywania win, cechuje ją tzw. terroir, czyli zbiór czynników przyrodniczych charakterystycznych tylko i wyłącznie dla danego wycinka terenu, zaczynając od szerokości geograficznej, typu klimatu, przez czynniki mezo- geograficzne, tj. wysokość n.p.m., nasłonecznienie, liczba dni słonecznych, wilgotność i opady, aż po czynniki lokalne, tj. nachylenie stoku, rzeźba terenu, bliskość zbiornika wodnego. Wszystko to powiązane z warunkami glebowymi, wynikającymi z rodzaju skały macierzystej [Sucharda, 2012].
Winnica (II) – miejsce uprawy winorośli z przeznaczeniem do produkcji wina gronowego. Często w obrębie winnicy znajduje się winiarnia, gdzie proces ten ma miejsce. […] W krajach będących w czołówce produkcji win, tj. Stanach Zjednoczonych, Francji, Włochach, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Chile, Argentynie, czy RPA winnice stanowią ważną atrakcję turystyczną, gdzie turyści mogą poznać proces produkcji, degustować trunki powstałe z różnych szczepów w różnych latach. Niektóre winnice w uzupełnieniu swoich usług posiadają restauracje oraz sklepy, w których turyści mogą zasmakować lokalnych przysmaków, a także kupić je oraz wina. [d’Souza P.: (w) Encyclopedia of Tourism, 2000, Jafari J., Wydawnictwo Rotledge, Londyn, Nowy Jork].
Pierwsza definicja kładzie większy nacisk na cechy stricto winiarskie, stanowiące o niepowtarzalności poszczególnych regionów, winnic i wytwarzanych tam win. Druga uwzględnia funkcje turystyczne i komercyjne, cechujące w większym lub mniejszym stopniu wszystkie winnice.
Winiarnia (ang. winery)- miejsce produkcji oraz sprzedaży win gronowch.
Region winiarski (ang. wine region)- region w którym dominującym typem produkcji rolnej jest uprawa winorośli i winiarstwo, często produkcja trunku jest poparta wielusetletnią tradycją, co czyni region spójny pod względem kulturowym i społecznym.
Szlak winiarski (ang. winetrail, wineroute)- trasa wytyczona w obrębie jednego regionu winiarskiego, lub szerzej- spajająca kilka regionów; łączy miejsca uprawy winorośli, produkcji wina z atrakcjami nie związanymi bezpośrednio z winem np. atrakcjami kulturowymi, czy przyrodniczymi, oraz z infrastrukturą turystyczną. Cechuje się jednolitym oznaczeniem turystycznym. [Sucharda, 2012]
Tyle, co do podstaw tego magicznego zjawiska. Zapraszamu do lektury kolejnych artykułów o turystyce winiarskiej.